Poniżej znajduje się mapka (można powiększyć) z naniesionymi atrakcjami okolicy (dalszej i bliższej) Dworku wraz z ich opisem.
Augustów
Jest miastem posiadającym wyjątkowe właściwości klimatyczne oraz wysokie walory krajobrazowe. Położone nad rzeką Nettą, pomiędzy siedmioma jeziorami Necko, Białym, Rospuda, Sajenek, Sajenko, Studzieniczne, Kalejty i Sajno.
czytaj więcej
Obok miasta przepływa najkrótsza rzeka świta Klonownica. Augustów otoczony jest Puszczą Augustowską. Wśród licznych zabytków i kościołów można umilić sobie czas na nartach wodnych, kajakach, rejsach statkiem / gondolą / katamaranem, windsurfingu, wędkarstwie.
Biebrzański Park Narodowy
Najcenniejsze walory Parku to szeroka dolina mającej charakter naturalny silnie meandrującej rzeki Biebrzy, z największym zespołem torfowisk w Polsce, zwanych Bagnami Biebrzańskimi.
czytaj więcej
Wraz z unikatową mozaiką i strefowością siedlisk mokradłowych, a także ekstensywnym rolnictwem zachowały się tu rzadkie, zagrożone i ginące w kraju i Europie gatunki roślin, ptaków i innych zwierząt. Charakterystyczne dla Biebrzańskiego Parku Narodowego są również rozległe krajobrazy, ekosystemy i siedliska, które gdzie indziej zostały już bezpowrotnie zniszczone, w wyniku melioracji, osuszania bagien i torfowisk.
Zagospodarowanie turystyczne BPN
Czerwone Bagno
Jest wyjątkowym miejscem składającym się z rozmaitych krajobrazów oraz siedlisk . Obejmuje bardzo duży obszar , na którym występuje olbrzymia różnorodność gatunkowa zarówno roślin jak i zwierząt.
czytaj więcej
Ze względu na różne trudności trasa została podzielona na 4 szlaki.
Szlaki piesze
Twierdza Osowiec
Zwana Polskim Verdun. Słynna z 6,5 miesięcznej obrony podczas I wojny światowej, nigdy nie została zdobyta. Twierdza powstała w latach 1882 1915 i miała za zadanie ochronę zachodnich granic imperium rosyjskiego przed atakiem wojsk niemieckich z Prus Wschodnich. W forcie Centralnym znajduje się Muzeum Twierdzy Osowiec.
Białystok
Jest stolicą woj. Podlaskiego, leży nad rzeką Białą. Liczne zabytki, kościoły, muzea, teatry oraz szlaki turystyczne to przedsmak tego co oferuje przyjezdnym miasto Białystok. Obowiązkowymi punktami podczas zwiedzania miasta powinny być: Ratusz, Pałac Branickich, Rynek Kościuszki oraz kościół Św. Rocha.
Studzieniczna
Znajduje się tu zabytkowy kościół drewniany ze zdobieniami z poroża dzikich zwierząt, a także kaplica Najświętszej Marii Panny, do której prowadzi wąska grobla z 1920. W kaplicy znajduje się obraz Matki Boskiej Studzieniczańskiej.
czytaj więcej
Obok niej jest studnia, według miejscowej legendy zawiera ona "cudowną wodę, która leczy choroby". Od tej właśnie studni pochodzi nazwa jeziora oraz miejscowości. Podczas przedostatniej pielgrzymki do Polski w roku 1999 Studzieniczną odwiedził papież Jan Paweł II. Na wyspie, obok kaplicy, w miejscu gdzie przypłynął statkiem białej floty, wzniesiono pomnik.
Raczki (Dowspuda)
Główną atrakcją turystyczną Dowspudy są ruiny neogotyckiego pałacu Paców, wybudowanego w latach 1820-1827 staraniem Ludwika Michała Paca, generała wojsk polskich i napoleońskich. Po powstaniu listopadowym Ludwik Pac wyemigrował, a jego dobra zostały skonfiskowane przez rząd carski.
czytaj więcej
Zachował się jedynie portyk oraz jedna wieża, zwana "bocianią", która według miejscowej ludności ocalała wyłącznie dlatego, że było na niej bocianie gniazdo. Niesłychanie wystawny i kosztowny pałac dowodził bogactwa fundatora i przeszedł do skarbnicy polskich powiedzonek w postaci: Wart Pac pałaca, a pałac Paca.
Płociczno (Wigierska Kolej Wąskotorowa)
Została wybudowana w czasie I wojny światowej w Puszczy Augustowskiej do transportu drewna z wyrębu. Kolejka jest cennym zabytkiem oraz jedną z całorocznych atrakcji turystycznych regionu. Trasa o długości 10 km przebiega wzdłuż południowego brzegu jeziora Wigry.
Wigierski Park Narodowy
Położony jest na północnym skraju Puszczy Augustowskiej, chroniąc kompleks 42 jezior, 180 gatunków ptaków, 32 gatunków ryb i 46 gatunków ssaków, które tam żyją.
czytaj więcej
Najcenniejszymi elementami przyrodniczymi Parku są ekosystemy wodne, a wśród nich największe z jezior Wigry oraz najdłuższa rzeka w Parku i jedna z najpopularniejszych tras kajakowych Czarna Hańcza.
Mapa turystyczna Wigierskiego Parku Narodowego
Suwałki
Miasto powstało z osady założonej przez zakon kamedułów z pobliskiego klasztoru w Wigrach, jak jedna z osad na kolonizowanych przez nich wyludnionych terenach dawnej Jaćwieży. Miasto położone jest nad rzeką Czarną Hańczą.
czytaj więcej
W Suwałkach znajduje się Muzeum Historii i Tradycji Żołnierzy Suwalszczyzny, konkatedra św. Aleksandra, Ulica Kościuszki z klasycystyczną zabudową oraz park Konstytucji 3 Maja, utrzymany w angielskim stylu.
Klasztor Kamedułów
Ufundowany został w 1667 roku przez Jana II Kazimierza Wazę z obowiązkiem codziennej modlitwy o oddalenie od kraju wszystkich nieszczęść. Położony jest na malowniczym wzgórzu nad jeziorem Wigry.
czytaj więcej
Na terenie klasztoru można zwiedzić Apartamenty i Kaplicę Papieską, Krypty w Kościele, Wieżę Zegarową, Wystawy oraz czytelnię Jana Pawła II.
Sejny
Miasto, które przez wieki zamieszkiwali nie tylko Polacy, ale również Żydzi oraz Litwini, którzy pozostali tam do dziś. W Sejnach znajduje się Dom Litewski, który oferuje dania kuchni naszych wschodnich sąsiadów, warto także zobaczyć synagogę, jak również Bazylika Nawiedzenia NMP i klasztor dominikański.
Puńsk
Miasto na pograniczu dwóch kultur, zwane także Stolicą Litwinów w Polsce. Pierwszą atrakcją tego miasta jest skansen zawierający ponad 2000 eksponatów sprzed lat, w którym można zobaczyć m.in. okazałą zagrodę wiejską z przełomu XIX-XX w.
czytaj więcej
W Puńsku znajduje się również kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z 1881 roku, drewniana wikarówka i parafialny spichlerz z II połowy XIX wieku, a także ludowe kapliczki litewskie, które są rozrzucone po całym mieście.
Suwalski Park Krajobrazowy i Cisowa Góra
Park jest położony na Pojezierzu Północnosuwalskim, które stanowi przykład krajobrazu polodowcowego z licznymi wzniesieniami morenowymi, wzniesieniami kemowymi, dolinami rzecznymi, nieckami jezior oraz głazowiskami. Cisowa Góra wznosi się 256 m nad poziomem morza i stanowi idealny punkt widokowy na niemal cały obszar parku.
Mosty w Stańczykach
Powstały kiedy ziemie te należały do Prus Wschodnich, aby połączyć drogą kolejową Gołdap i Żytkiejmy. Pierwszy wiadukt północny został zbudowany w latach 1912-1914, drugi południowy w latach 1923-1926.
czytaj więcej
W czasie II wojny światowej wiaduktami wożono zasoby kruszywa kamiennego. Przy jego produkcji pracowali więźniowie, głównie radzieccy. Kruszywo wywożono do Gołdapi i dalej w głąb Prus Wschodnich. Niektórzy twierdzą, że używano go również do budowy bunkrów w wojennej kwaterze Hitlera Wilczy Szaniec koło Kętrzyna.
Puszcza Romincka
Ze względu na występującą tu unikalną faunę i florę nazywana polską tajgą. Trudno dostępna rzeźba terenowa spowodowała, że żyją tu wszystkie polskie gatunki zwierzyny łownej.
Gołdap
Miasto posiada status uzdrowiska. Jako uzdrowisko klimatyczno-borowinowe oferuje usługi lecznictwa w zakresie schorzeń narządów ruchu, reumatycznych, stanów pourazowych oraz niektórych chorób układu oddechowego i nerwowego, a także chorób kobiecych.
czytaj więcej
Miasto warto odwiedzić również dlatego, że znajdują się tu tężnie solankowe. Gołdap jest obecnie również ośrodkiem narciarskim. Na stokach Pięknej Góry (Gołdapskiej Góry), w Centrum Sportowo-Rekreacyjnym Piękna Góra udostępniono ponad 2000 m tras zjazdowych oraz 5 wyciągów narciarskich (w tym kolej krzesełkową przy trasie zjazdowej o długości 750 m)[. Przy dobrych warunkach śniegowych funkcjonuje tam również ponad kilometrowy betonowy tor saneczkowy.
Ełk
Miasto powstało jako podgrodzie zamku krzyżackiego w końcu XIV w. Ruiny zamku znajdują się na półwyspie jeziora Ełckiego. Będąc tu warto zobaczyć również 100- letnią Ełcką Kolej Wąskotorową, Park Solidarności, Plac Jana Pawła II, Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa, wieżę ciśnień, Katedrę Św. Wojciecha oraz promenadę nad jeziorem Ełckim.